بوی فصل آلت‌کوین‌ها به مشام می‌رسد | دامیننس بیت‌کوین به زیر 50 درصد رسید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
شاخص دامیننس بیت‌کوین از ابتدای سال 2021 میلادی تاکنون سقوطی 20 درصدی را تجربه کرده و این در حالیست کهETH ، BNB و سایر آلت‌کوین‌ها، دامیننس خود را در همان مدت افزایش داده‌اند. آیا می‌توان این را نشانه‌ای از فصل آلت‌کوین‌ها دانست؟

هفته گذشته دامیننس (تسلط) بیت‌کوین (BTC) برای اولین بار از ماه ژانویه سال 2018 میلادی، به زیر 50 درصد رسید و این سیگنالی قوی در خصوص رشد آلت‌کوین‌ها بود.

 

بر اساس داده‌های سایت CoinMarketCap، شاخص دامیننس بیت‌کوین، که ارزش بازار BTC را نسبت به کل بازار رمزارزها اندازه‌گیری می‌کند، به کمترین میزان 49.35 درصد رسید و این در حالی است که در آغاز سال 2021 میلادی، دامیننس بیت‌کوین 70.68 درصد بود.

 

در همین حال، اتر (ETH) نزدیک به 15 درصد از ارزش کل بازار را در روز پنجشنبه به خود اختصاص داد. به عبارت دیگر دامیننس اتر از ابتدای سال 2021 تاکنون، تقریبا 4 درصد افزایش یافته است.

ETH طی هفت روز گذشته عملکرد بهتری نسبت به BTC داشته و بازدهی چشمگیر 9.5 درصد را به خود اختصاص داده است. دامیننس این دومین رمزارز بازار از نظر مارکت‌کپ، هنوز نسبت به سقف تاریخی خود 10 درصد فاصله دارد و این در حالی است که دامیننس بیت‌کوین بیش از 20 درصد اصلاح شده.

همچنین بایننس‌کوین (BNB) نیز رشد مداوم سهم خود از کل بازار در سال جاری را شاهد بوده و از 0.71 درصد در ابتدای ژانویه به 4.17 درصد در 25 آوریل رسید. BNB توسط چندین عامل اساسی، از جمله پذیرش فزاینده در پلتفرم Binance و سوزاندن معادل با 600 میلیون دلار از این توکن در سه ماهه اول سال جاری، حمایت شده است.

در همین حال، سایر رمزارزها هم از اول ژانویه تاکنون سهم خود در بازار را از کمتر از 11 درصد به بیش از 18 درصد افزایش داده‌اند.

شکل 1: با وجود ثبت چندین رکورد در سال جاری، دامیننس بیت‌کوین نسبت به آلت‌کوین‌ها به شدت کاهش یافته - منبع: CoinMarketCap

ملتم دمیرورز (Meltem Demirors)، مدیر ارشد استراتژی صندوق سرمایه‌گذاری CoinShares، در مورد این تغییرات اخیر بازار اظهار داشت:

افراد زیادی در حال بازگشت به آلت‌کوین‌ها به منظور تعدیل ریسک خود هستند. دامیننس بیت‌کوین در روز پنجشنبه، برای اولین بار در 3 سال اخیر، به زیر 50 درصد کاهش پیدا کرد. آخرین باری که این اتفاق رخ داد، ماه ژانویه سال 2018 میلادی بود و دوره آن حدود 6 ماه به‌طول انجامید.

دمیرورز همچنین به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر 94 رمزارز با ارزش بازار بیش از 1 میلیارد دلار وجود دارد. طبق گزارش CoinMarketCap، هنگام نگارش این مقاله، این رقم به 87 رسیده و ارزش بازار هفت مورد از پروژه‌های مذکور تا حدود 900 میلیون دلار کاهش یافته بود.

تحلیلگران در مورد سرعت و زمان رسیدن فصل آلت‌کوین‌ها (دوره‌ای از چرخه بازار که بسیاری از آلت‌کوین‌ها در برابر دلار و بیت‌کوین رشد می‌کنند)، اختلاف نظر دارند. بن لیلی (Ben Lilly)، تحلیلگر و بنیانگذار لابراتور Jarvis، هفته گذشته به کوین‌تلگراف گفت، او معتقد نیست که اکنون بهترین زمان برای خروج از BTC و ورود به آلت‌کوین‌ها از منظر تعدیل ریسک است.

در همین حال، تحلیلی از فیلب فیلب (Filbfilb)، بنیانگذار مجموعه معاملاتی Decentrader، بر این باور است که اکنون در حال نزدیک شدن به دوره رونق آلت‌کوین‌ها هستیم.


کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه فکربهتر می باشد.