یوان دیجیتال در ابتدای راه ورود به بازارهای مالی | JD.com حقوق کارکنان خود را با یوان دیجیتال پرداخت می‌کند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
شرکت تجارت الکترونیکی JD.com، با اعلام حمایت خود از ارز دیجیتالی بانک مرکزی چین، یعنی یوان دیجیتال، بیان داشت که از این پس حقوق کارمندان خود را با این CBDC پرداخت خواهد کرد.

JD.com از ماه ژانویه تاکنون، از سیستم پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتالی چین یا DCEP به منظور پرداخت حقوق برخی کارمندان خود استفاده خواهد کرد. این شرکت تجارت الکترونیکی، در حالی که حضور خود در طرح آزمایشی DCEP را در چهارمین اجلاس سران دیجیتال چین در فوژو اعلام کرده بود، در روز یکشنبه نیز از این قصد جدید خود رونمایی نمود.

این شرکت در خصوص پذیرش یوان دیجیتال اظهار داشت، جدا از پرداخت حقوق کارمندان خود، از DCEP در پرداخت‌های تجاری به شرکای خود و همچنین تسویه‌حساب‌های بین بانکی نیز استفاده خواهد کرد.

موسسه تحقیقات ارز دیجیتالی JD Technology، که بازوی فین‌تک این شرکت نیز به حساب می‌آید، از ماه سپتامبر سال 2020 میلادی با بانک خلق چین در توسعه DCEP مشارکت داشته است.

این سایت خرده‌فروش آنلاین در ماه دسامبر، پذیرش یوان دیجیتال را به‌عنوان یک روش پرداختی در وب‌سایت خود آغاز کرد. طبق گزارش قبلی کوین‌تلگراف، JD.com در طول هفته اول پذیرش خود، تقریبا 20 هزار سفارش بر اساس DCEP دریافت کرده است.

JD همچنین از آزمایشهای DCEP هم حمایت کرده و برای دومین رویداد قرعه‌کشی سوژو در ماه فوریه، مبلغی معادل با حدود 4.6 میلیون دلار را به این پروسه اهدا کرده بود. فی پنگ (Fei Peng)، مدیر بخش DCEP در JD Tech، در خصوص حمایت مداوم این شرکت از یوان دیجیتال گفت:

JD Technology جهت توسعه اکوسیستم DC/EP، به ترکیب نقاط قوت خود در زنجیره تأمین، سناریوهایomni-channel ، فناوری‌های پیشرفته و بهبود خدمات مشتریان ادامه خواهد داد.

در همین حال، پشتیبانی مداوم JD از یوان دیجیتال، عدم حضور AliPay و WeChat Pay را در چندین آزمایش DECP تاحدودی نامحسوس کرده است. همچنین چندین شرکت دیگر، از جمله سرویس‌های حمل و نقل اشتراکی (ride-hailing) مانند DiDi Chuxing و پلتفرم‌های استریم مانند Bilibili نیز وجود دارند که در آزمایش CBDC چین دخیل هستند.

نظرات در خصوص اینکه آیا DCEP به دنبال به چالش کشیدن دو شرکتAliPay  و  WeChat Pay در بازار پرداخت‌های الکترونیکی چین است یا خیر، همچنان متناقض به نظر می‌رسند. در ماه اکتبر سال 2020، ژو شیائوچوان (Zhou Xiaochuan)، رئیس سابق PBoC، استدلال کرد که یوان دیجیتال، عملکردی از سوی بانک‌مرکزی است که در جهت مخالف با دلاری‌سازی اقتصاد جهان حرکت می‌کند.


کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه فکربهتر می باشد.